تجربه و رابط کاربری چیست؟

قطعا تا به حال به این فکر کرده‌اید که چگونه یک وب‌سایت طراحی می‌شود و دقیقا در چه روندی این کار انجام می‌شود. رابط کاربری و تجربه کاربری دو جزء ابتدایی در طراحی گرافیکی یک وب‌سایت هستند.

پس از جمع‌بندی راجع به موضوعاتی که قرار است در سایت به آن‌ها پرداخته شود، شما نیاز به یک طرح گرافیکی دارید تا ظاهر وب‌سایت خود را قبل از کدنویسی ببینید و اشکالات احتمالی آن را برطرف کنید.

تجربه کاربری چیست؟

تجربه کاربری یا همان User Experience و یا به اختصار UX برای هر چه راحت‌تر کردن رابطه‌ی کاربر و پلتفرم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تجربه کاربریاز پرداختن به موارد غیرضروری در وب‌سایت جلوگیری می‌کند و سعی می‌کند فضایی که در سایت ایجاد شده برای کاربر گیج کننده نباشد و کاربر بتواند در راحت‌ترین حالت به هدف خود در آن وب‌سایت دست پیدا کند.

رابط کاربری چیست؟

پس از طراحی UX که یک طرح اولیه و غیر گرافیکی برای سایت است و بیشتر شبیه یک نقشه‌ی راهنما می‌ماند نوبت به طراحی رابط کاربری یا User Interface می‌رسد. UI همان جلوه‌ی ظاهری یک وب‌سایت و تمام رنگ و آب‌های به کار گرفته شده در آن است. استفاده از رنگ‌های متناسب و هم‌چنین الگوهایی مانند متریال دیزاین که ابداء گوگل بوده است طرح UI را شکیل‌تر می‌کند.

رابط کاربریتا به الان دو برنامه مفید و کابردی برای طراحی UI ساخته شده است. Scetch برای مکینتاش و Adobe Xd برای ویندوز و مکینتاش. در گذشته یکی از ابتدایی ترین مشکلاتی که طراحان رابط کاربری با آن دست و پنجه نرم می‌کردند عدم وجود یک برنامه‌ی تخصصی برای طراحی UI در ویندوز بود. تقریبا اکثر طراحان ویندوزی مجبور به استفاده از فتوشاپ برای طراحی UI بودند. پس از مدتی انحصار برنامه تخصصی از دست مکینتاش خارج شد و ادوبی با ساخت برنامه‌ای کاملا تخصصی در این حوزه وارد شد. Adobe Xd امروز طرفداران بسیار زیادی در بین طراحان رابط کاربری دارد.

تجربه و رابط کاربری

در نهایت پس از تکمیل شدن طرح تجربه و رابط کاربری UI/UX فرآیند کار وارد مرحله کدنویسی می‌شود. در واقع طراحی یک قالب اختصاصی با استفاده از قوانین UI و UX یک پروژه‌ی بسیار موفق را به‌همراه خواهد داشت.

نرم افزار های رابط کاربری

اگر شما هم به دنبال یادگیری طراحی رابط کاربری هستید پیشنهاد می‌کنیم ابتدا برنامه‌های مخصوص این کار، یعنی Xd برای ویندوز و Sketch برای مکینتاش را نصب کرده و سپس در یوتیوب آموزش‌های اولیه را مشاهده کنید.

آموزش آنلاین طراحی رابط کاربری

برخی از کانال‌ها در یوتیوب هر روز یک ویدیو از طراحی خود را منتشر می‌کنند. شما می‌توانید آن‌ها را با هشتگ #DailyUI دنبال کنید.

از دیگر کانال‌های آموزش دهنده‌ی طراحی رابط کاربری با Adobe Xd کانال Dansky است. او یکی از اولین آموزش‌دهندگان کار با نرم افزار Xd در یوتیوب است و هم‌چنان آموزش‌های خود را به صورت رایگان در کانال خودش در یوتیوب منتشر می‌کند.